تغییر سایز متن
-
+
abfa-bushehr.ir
راهکار برای صرفه جویی در مصرف آب

48 راهکار برای صرفه جویی در مصرف آب

شرکت آب و فاضلاب کشور برای جبران بخشی از کم آبی های کشور نکات ریز اما قابل توجه را به مشترکان خود توصیه می کند تا هر مشترک به نحوی در صر فه جویی و به عبارت دیگر مصرف بهینه آب سهیم باشد. این توصیه ها بدین شر ح است :

1-     موقع مسواک زدن شیرآب را باز نگذارید.

2-     موقع شامپو زدن و شستن موهای سر در هنگام استحمام، شیر آب را ببندید.
تلاش کنید مدت استحمام کوتاه باشد. آب پخش کن دوش حمام را با نوع جدید آن (سردوش کم مصرف) تعویض کنید. برای دوش گرفتن در حمام، زمان بگیرید و آن را به کمتر از 5 دقیقه برسانید. با این روش ماهیانه حدود 4000 لیتر آب صرفه جویی خواهد شد. اگر دوش حمام شما در کمتر از 20 ثانیه یک ظرف چهارلیتری را پر از آب می کند در آن صورت حتما آن را با یک سردوش کاهنده مصرف عوض کنید.

3-     برای آب دادن به درختان، درختچه ها، بوته ها و گل ها از روش آبیاری قطره ای استفاده کنید.

4-     بهتر است برای شستن سبزی ها ابتدا آنها را در ظرفی خیس کنید و سپس آب بکشید.

5-     از جریان آب به منظور آب شدن یخ گوشت یا دیگر مواد غذایی منجمد استفاده نکنید، برای آب شدن یخ مواد خوراکی منجمد ، آن را در هوای آزاد قرار دهید.

6-     فرزندان خود را در مورد نیاز به حفاظت از آب آگاه کنید.از خرید اسباب بازی ها و سرگرمی هایی که به یک جریان ثابت آب نیاز دارند، خودداری کنید.

7-     هنگام استفاده از دستشویی شیر آب را به طور مداوم باز نگذارید چون جریان دائم آب موجب هدرروی آن می شود.

8-     برای نظافت حیاط به جای مصرف آب، بهتر است در صورت امکان از جارو استفاده شود.

9-     در باغچه خانه ، درختان ، بوته ها و چمن های بومی و مقاوم به خشکی که به آب کمتری نیاز دارند و تحمل ماه های گرم تابستان را دارند ، بکارید. این گونه ها هنگام کاشت، نیازی به آبیاری مرتب ندارند و معمولا یک دوره خشکی را بدون آبیاری به خوبی تحمل می کنند.

10- تمام شیلنگ ها ، اتصالات و شیرها را به طور مرتب کنترل کنید تا از نشتی آب جلوگیری شود.

11- به هنگام شستن ظرفها با دست، از حداقل میزان مایع ظرفشویی استفاده کنید.این کار موجب می شود آب کمتری به هنگام آبکشی ظرفها مصرف شود.اگر از ماشین ظرفشویی استفاده می کنید تلاش کنید ظرفیت ماشین ظرفشویی تکمیل شود.

12- از نصب شبکه های آب تزئینی (مثل فواره ها) پرهیز کنید، مگر اینکه آب در شبکه بازیافت شود.همچنین شبکه را در جایی نصب کنید که تلفات کمی در اثر تبخیر و باد داشته باشد.

13- لوله های آب منزل خود را عایق بندی کنید، عایق کاری لوله های گرم ، روشی است که هدر رفتن آب را قبل از خروج آب گرم کاهش می دهد.

14- تمامی شیرهای منزلتان را به تجهیزات کاهنده مصرف آب مجهیز کنید.

15- هرگز آبی را که می توان به مصارفی مانند آبیاری و یا شستشو رسانید، فاضلاب حساب نکنید.

16- ماشین های لباسشویی معمولا مقدار زیادی آب مصرف می کنند.بنابراین اگر از تعداد دفعات کاربرد ماشین لباسشویی بکاهید، عملا در مصرف آب صرفه جویی کرده اید. نیازی نیست که از میزان شست و شوی لباس ها بکاهید، بلکه فقط صبر کنید تا مقدار لباس های کثیف به اندازه ظرفیت کامل ماشین برسد.

17- یک بطری پر از آب با یک کیسه نایلونی پر از شن و کاملا در بسته را در مخزن آب توالت فرنگی و یا فلاش تانک قرار دهید تا مصرف ‌آب را در هر بار کشیدن سیفون کاهش دهید.(لازم است این وسایل را در جایی از مخزن قرار دهید که با کار وسایل و اجزای عمل کننده درون مخزن تداخل نداشته باشد).

18- آب خنک مورد مصرف خود را همواره در یخچال نگهدارید تا هر گاه که یک لیوان آب خنک می خواهید ، مجبور نباشید شیرآب را برای مدت زیادی باز بگذارید.

19- برای نوشیدن آب به جای آنکه شیر آب را به مدت زیادی باز بگذارید، بهتر است، ابتدا چند قطعه یخ در لیوان قرار دهید و سپس شیر آب را باز کنید.

20- به کودکان آموزش دهیم تا با بستن به موقع شیر، آب را هدر ندهند.

21- می توان آبی را که برای شستن سبزی ها و دست و صورت استفاده می شود به وسیله لوله کشی به سمت فلاش تانک هدایت کرد تا از آن به عنوان آب فلاش تانک در توالت استفاده شود.

22- نشت احتمالی فلاش تانک توالت را با افزودن مواد رنگی به آب آن بیابید.اگر فلاش تانک دارای نشت باشد، ماده رنگی ظرف مدت 30 ثانیه از محل نشت پدیدار می شود.به محض اینکه آزمایش انجام شد، فلاش تانک را بکشید چون ممکن است ماده رنگی به مخزن آب آن آسیب برساند.فلاش تانک هایی که نشتی دارند آب را به داخل کاسه دستشویی هدر می دهند.

23- به جای شستن اتومبیل با شیلنگ آب، از یک سطل آب استفاده کنید.

24- در حالی که کمبود آب در شهر احساس می شود لزومی به شستشوی پیاده روی مقابل مغازه و منزل نیست.

25- هنگام احداث ساختمان از کارگران ساختمانی بخواهید از آب تصفیه شده استفاده نکنند.

26- زمانی که سرگرم آب دادن باغچه و گل های منزل هستید با شنیدن صدای زنگ تلفن یا زنگ در ، ابتدا شیر آب را ببندید و بعد به آنها پاسخ دهید.

27- تا حد امکان از آب شرب برای فضای سبز استفاده نشود.باغچه را در شب یا صبح زود آبیاری کنید تا از تبخیر آب جلوگیری شود.

28- زمانی که به مسافرت می روید، ضروری است شیر فلکه بعد از کنتور آب را ببندید تا از وقوع هر گونه حادثه پیشگیری شود.

29- در مراکز آموزشی و مدارس به اطفال و دانش آموزان محدودیت منابع آب و روش های صرفه جویی آن را آموزش دهید.

30- لازم است گاهی اوقات از لوله کشی ساختمان خود ارزیابی مجدد کنید .توصیه می شود تمام شیرهای آب را ببندید و سپس کنتور را کنترل کنید.کار کردن کنتور در زمانی که همه شیرهای آب بسته است دلیل اتلاف آب از لوله های داخل ساختمان است که در نتیجه آن مقدار زیادی آب به هدر می رود و هزینه گزاف آن را شما خواهید پرداخت.

31- در مراکز آموزشی، دانش آموزان را به حفاظت از آب تشویق کنید.همچنین پیشنهاد کنید موضوع های حفاظت از آب در فعالیت های عملی و آموزشی آنها گنجانده شود.

32- از آب حفاظت کنید، چون زندگی ما به آن وابسته است. وقتی در جایی غیر از منزل خود اقامت دارید،‌مثل هتل‌ها، ‌اماکن‌اداری، موسسات آموزشی و... به صرف این که قبض آب را شخص دیگری پرداخت می کند، آب را اسراف نکنید و در صرفه‌جویی آن بکوشید.

33- هر گونه اتلاف قابل توجه آب را (شکستگی لوله ها، باز بودن لوله ها، هدرروی آب در هر نقطه) به مرکز ارتباطات مردمی (تلفن122) یا واحد اتفاقات آب اطلاع دهید.

34- تعویض واشر شیر آب برای جلوگیری از چکه کردن آب کار دشواری نیست.

35- همواره شیرهای آب،‌لوله‌ها و اتصالات آن‌ها را کنترل کنید تا چکه نکند. این کار باعث ذخیره 80 لیتر آب در هفته می‌شود.

36- لوله‌های آب منزل خود را عایق کنید.به این صورت هنگام نیاز به آب گرم،‌ زودتر به آن دسترسی خواهید داشت.

37- هنگامی که می‌خواهید دمای آب را تنظیم کنید با کم کردن جریان آب سرد یا گرم انجام دهید نه با زیاد کردن جریان آب سرد یا گرم.

38- همیشه به جای این که موقع نوشیدن آب، شیر را باز کنید، یک بطری آب سرد از قبل در یخچال خود داشته باشید و از آن استفاده کنید. این کار باعث ذخیره 800 تا 1200 لیتر آب در ماه می‌شود.

39- هنگامی که شیرآب را باز می‌‌کنید و منتظر هستید آب گرم در لوله جریان یابد ، مقدار آب سردی را که از لوله می‌رود در ظرفی بریزید تا بعداً از آن در آبیاری گیاهان خانگی استفاده کنید. این کار‌400 تا 1200 لیتر آب را در ماه ذخیره می‌کند.

40- هنگام شستن ظرف‌ها، ابتدا ظرف مناسبی را نیمه‌پر از محلول آب و مایع ظرف‌شویی کنید و ظرف‌ها را در آن بشویید و سپس زیر جریان آب، آبکشی کنید.

41- هنگام شستن ظرف‌ها به جای این که شیر آب را کاملا بر روی ظرف‌ها باز کنید، از جریان کم آب برای شستشوی آن‌ها استفاده کنید و برای خیساندن ظروف موقع شستشو با یک آب‌پاش کوچک آن‌ها را بخیسانید.این روش باعث ذخیره آب بین‌800 تا 2000 لیتر درماه می‌شود.

42- برای شستن میوه و سبزی، ابتدا ظرف مناسبی را تا نیمه از آب و ماده ضد عفونی پر کنید و سپس سبزی و میوه را در آن بخیسانید و پس از مدت زمان مورد نظر برای ضدعفونی، زیر جریان کم آب، سبزی و میوه را آبکشی کنید.

43- در فصل تابستان و به خصوص در گرم‌ترین ساعات روز که مصرف آب، بیشترین میزان را دارد، تلاش کنید مصارف غیر ضروری را کاهش دهید تا آب در دسترس همگان باشد و جریان آب قطع نشود.

44- تلاش کنید غذاهای منجمد درون فریزر خود را بدون استفاده از آب، از حالت انجماد خارج کنید یا اینکه یک شب قبل از مصرف، مواد غذایی را از فریزر بیرون آورید و در طبقات یخچال قرار دهید.برای این کار از میکروفـر هم می‌تـوان استفاده کرد.این کـار باعـث ذخیـره آب ‌200 تا 600 لیـتر آب در ماه می‌شود.

45- دهانه آبپاش وسایل آبیاری خود را به نحوی تنظیم کنید که هنگام آبیاری، آب فقط روی چمن‌ها و گیاهان بپاشد نه این که لبه پیاده روها یا خیابان ها را هم خیس کنید.این روش باعث ذخیره 2000 لیتر آب در ماه می‌شود.

46- در روزهای سرد و بارانی مقدار آبیاری گیاهان را کمتر کنید یا از آب پاش های خودکار که آب کمتری مصرف می‌کنند در این مواقع استفاده کنید.این کـار باعث ذخیره 800 تا 1200 لیتر آب در هر دفعه می‌شود.

47-   برای جلوگیری از تبخیر آب استخرها، روی آن را بپوشانید.این کار باعث می‌شود استخر شما تمیزتر بماند و نیاز کمتری به استفاده از مواد شیمیایی در آب داشته باشد.این روش باعث ذخیره 5200 لیتر آب در ماه می‌شود.

48- صرفه جویی هنر زندگی برترین هاست و فقط محدود به این روشها نیست از روشهای ابتکاری خود نیز استفاده کنید و به دیگران هم توصیه کنید.

 
برای اطلاعات بیشتر در زمینه ی مدیریت مصرف آب می توانید به این فایل PDF مراجعه کنید.
تاریخ به روز رسانی:
1397/05/08
تعداد بازدید:
8832
امتیازدهی
میانگین امتیازها:2 تعداد کل امتیازها:21
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 2)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی
کد امنیت
استفاده از مطالب و اخبار وب سایت تنها با ذکر منبع مجاز می باشد.
Powered by DorsaPortal